Web katalog
Najčitanije
Najčitanije zadnjih 7 dana
Najkomentiranije
Najbolje ocijenjeno
Statistika
- Ukupno registriranih korisnika: 9929
- Ukupno članaka: 23656
- Ukupno komentara: 2087
- Posljednji unos: Imenovan novi Nadzorni odbor Aluminija
- Zadnja promjena: 11.01.2019. 23:44
OHR - institucija kojoj je istekao rok trajanja ili nužnost

Je li vrijeme da OHR zatvori svoja vrata u Bosni i Hercegovini? Kao u svemu, i po ovome pitanju ne postoji konsenzus. Dok Hrvati i Srbi priželjkuju gašenje, dotle najveći dio bošnjačke politike drži kako je ta institucija i dalje potrebna. No, pokušajmo na jednom mjestu vidjeti što su prednosti i nedostaci daljnjeg postojanja OHR-a. Prednosti je malo. Možda svega jedna. U još većoj političkoj krizi visoki predstavnik ima jedini polugu – bonske ovlasti za razrješenje krize i nametanje odluke. No. i tu jedinu prednost mnogi visoki predstavnici od Wolfganga Petritscha, Paddya Ashdowna i Valentina Inzka su zloupotrijebili, donoseći odluke koje su uništavale mogućnost izgradnje pluralnog bosanskohercegovačkog društva.
Generator krize
Predsjednik SDP-a Zlatko Lagumdžija drži kako je to institucija koja mora postojati. „Ona je u funkciji zaštite mirovnog sporazuma“, navodi Lagumdžija.
Onih negativnih točki daljnjega postojanja OHR-a znatno je više. Umjesto stabilizatora, visoki predstavnici su često bili generatori krize.
Predsjednik SNSD-a Milorad Dodik je mišljenja kako OHR odmah treba ugasiti. „U OHR-a djeluju navijačke skupine koje ispunjavaju želje bošnjačkih lidera“, kaže Dodik.
Mnoge odluke koje su donosili bile su ponajviše na štetu najmalobrojnijega segmenta - Hrvata. Posljednja od njih je odluka o vlasti platforme koja nije imala minimum legitimiteta i gdje je Valentin Inzko suspendirao odluku Državnoga izbornog povjerenstva. Osim toga, OHR je zadužen za nadgledanje provedbe Daytonskog mirovnog sporazuma. A upravo je Daytonski sporazum, točnije njegov aneks četiri za Bosnu i Hercegovinu najveći problem. Na taj način se daljnjim postojanjem OHR-a produžava život nepravednom i nefunkcionalnom ustroju zemlje. Istodobno, rezolucija Europskog parlamenta koja osuđuje separatizam i centralizam, a zalaže se za federalizam te koja poziva na legitimne zastupnike u tijelima vlasti u potpunoj je koliziji sa stavovima i djelovanjem aktualnog visokog predstavnika i većine njegovih prethodnika, što također ne doprinosi europskoj perspektivi BiH.
Predmet ismijavanja
Upravo su sve dosadašnje odluke visokih predstavnika išle u unitarističkom ili centralističkom pravcu, zatirući bilo kakve tragove federalizma, barem kada su u pitanju odnosi između Bošnjaka i Hrvata. Postojanjem vrhovnoga tumača koji se ne bira na demokratskim izborima, BiH je jedina europska zemlja, ali i jedna od rijetkih u planetarnim okvirima, s neokolonijalnim sustavom vladanja, čime postaje predmetom ismijavanja u politološkim krugovima. Osim toga takav sustav daje poruku da Bošnjaci, Srbi i Hrvati nisu sposobni egzistirati kao moderne političke europske nacije. Također, on od BiH pravi još većeg ovisnika i otežava njezin europski put. Nije zanemariv i element financiranja. Novac koji se slijeva OHR-ovoj administraciji bio bi korisniji kada bi se preusmjerio u neke druge projekte u ovoj zemlji. Predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović ističe kako je tim ljudima ugodno u BiH. „Sigurno im je ugodnije nego u zemljama gdje se i danas ratuje poput Iraka, Afganistana, Libije…“, navodi Čović. Koliko je uloga OHR-a kompromitirana ponajviše govore nekadašnji prvi ljudi te institucije koji danas iznose posve druge stavove u odnosu na razdoblje kada su bili visoki predstavnici. No konačnu odluku o tome hoće li OHR biti ugašen ili će nastaviti egzistirati, donijet će oni koji su ga i utemeljili. Riječ je o Upravnom odboru u kojem se nalaze velike zemlje Europske unije i institucije EU-a. Organizaciju islamske konferencije predstavlja Turska. Tu su i Rusija, Japan i Kanada. No glavnu riječ ipak i u ovom slučaju vodi SAD.
VLM
Vezani članci
- Ilija Cvitanović: Kad me Slavo Kukić napada, to je napredak
- Ramiz Halkić i Anel Šahinović predstavljat će Hrvate u Domu naroda
- Košarac: Vidljivo je da dva od tri konstitutivna naroda u BiH nisu zadovoljna stanjem u zemlji
- Nadbiskup Hoser: Najveći plodovi Međugorja su obraćenja
- Pogaziš popis iz '91, prekršiš Ustav FBiH i formiraš etnički čistu Vladu Kantona Sarajevo
- Arhiva vezanih članaka
Nema komentara